V říjnu se naše redakce zúčastnila konference - Světová laboratoř lídrů, jejíž název HR v době R. U. R. korespondoval s tématy, jako digitalizace či robotizace v kontextu komunikace s lidmi.
Nabídka témat byla velmi široká, a tak se zde vyjadřovali odborníci snad ze všech oblastí, které do problematiky zasahují. Mohli jsme si tak vyslechnout přednášku HR ředitelů společností Siemens, T-Mobile nebo třeba Alza.cz, ale také osobností z oblasti marketingu, produktového managementu či médií.
Odborný pohled poskytl neurolog František Koukolík, který mimo jiné hovořil o nastavení rovnováhy mezi lidmi a roboty a také o problémech, které by z robotizace mohly plynout.
Téma kolaborativních robotů otevřel Miroslav Šmíra, Managing Partner ve společnosti Rob4Job. Jeho přednáška o robotech, kteří jsou schopni pracovat společně s lidmi a nemusí být oddělení, je pro oblast HR velmi zajímavá. Kromě zjevných pozitiv zavedení kolaborativních, ale jiných robotů do pracovního procesu, jsou tu však také úskalí. Miroslav Šmíra hovořil o tzv. cycle time - skutečnosti, že pokud robot nemusí mít pauzu jako člověk, práce na sebe správně nenavazuje.
Prvotní idea kolaborativních robotů vznikla z důvodu nedostatku zaměstnanců ve firmách, a tak se jí začala firma Rob4Job věnovat.
Konference proběhla 23. října v Ústavu molekulární genetiky Akademie Věd ČR. Přinesla komplexní pohled na digitalizaci a robotizaci, jakožto obrovský potenciál pro rozvoj lidí v byznysu a velká výzva pro HR, jak se stát klíčovým digitálním partnerem pro lidi a pro top management.