Projekt MEDx Talks vznikl proto, aby nemocným lidem dodal energii a povzbuzení, že i s vážným onemocněním se dá žít a člověk se nemusí přestat radovat ze života. Nejen pacienti, ale i jejich blízcí, lékaři, známé osobnosti a jiní inspirativní lidé sdílí své osobní příběhy, životní zkušenosti či nevšední pohledy na život. Za tak zajímavým a netradičním nápadem stojí tým několika lidí ze společnosti Roche.
„PRÁCE, KTERÁ MÁ SMYSL, MĚ NAPLŇUJE.“
Jak vás napadla myšlenka zrealizovat takový projekt?
Ve společnosti Roche se zabývám bezpečností léčiv. V oblasti vývoje a bezpečnosti léčiv se snažíme pro pacienty dělat maximum. Mottem firmy Roche je: „Doing now what patients need next“. To pro mě znamená, dávat jim naději. Jenže, naděje to nejsou jen nové způsoby léčby, ale také psychická podpora a možnost, že i s vážnou nemocí mohou šťastně žít. Proto mě napadlo připravit pro ně prostor pro sdílení příběhů mezi sebou. Inspirací pro mě byla akce TEDx Talks. V našem pojetí ale v komorním prostředí divadla na téma život s nemocí.
JÁN MALO, manažer medicínského oddělení
„NEMOCNÍ MAJÍ POTŘEBU SDÍLET SVÉ PŘÍBĚHY, MY JSME UDĚLALI TO NEJMENŠÍ. POSKYTLI JSME JIM K TOMU ZÁZEMÍ.“
Kdo jsou diváci, kdo vystupující, a jak na vystoupení reagují?
Diváky jsou většinou pacienti, které kontaktujeme ve spolupráci s partnerskými pacientskými organizacemi. Rezervujeme také místa pro jejich rodiny.
Často u nás vystupují pacienti s onkologickými a neurologickými diagnózami, ale i lékaři, kteří je léčí. Na MEDx Talks vystupoval například tatínek dcery se spinální muskulární atrofií, onkoložka, která léčí ženy s rakovinou prsu nebo herec Karel Zima, který se rozhodl darovat ledvinu známému, a tím mu zachránil život.
MEDx Talks je hlavně o vztazích mezi lékařem a pacientem, pomáhání, jako třeba darování ledviny, či založení organizace na pomoc nemocným dětem. Důležitá je samozřejmě i podpora rodiny.
Reakce máme velmi pozitivní. Dokonce se nám sami hlásí zájemci, kteří chtějí sdílet své příběhy s ostatními.
Během setkání nejde jen o sdílení svého příběhu s ostatními, ale také uvědomění si, že v takové situaci nejsem sám. Zároveň si myslím, že setkání přinášejí nenásilnou, ale podstatnou osvětu o diagnózách různých, i neobvyklých, nemocech a životu s nimi.
TEREZA BAČKOROVÁ, specialistka spolupráce s pacientskými organizacemi
„NAŠE SPOLEČNOST ZLEPŠUJE LIDEM ŽIVOTY VÝVOJEM LÉKŮ. MY CHCEME JÍT JEŠTĚ DÁL.“
Jak dlouho už projekt existuje a co plánujete do budoucna?
První setkání v divadle proběhlo loni v listopadu. Za tu dobu jich proběhlo 5. Všechny s velmi zajímavými lidmi, kteří určitě inspirovali svým postojem mnoho diváků a posluchačů. Vystoupení v divadle probíhají ve velmi uvolněné atmosféře, ke které přispívá i moderátor Jiří Pešina, který ve společnosti Roche vede oddělení komunikace. Do budoucna chceme pokračovat ve formátu, který nám funguje. Chceme se věnovat i dalším tématům souvisejícím se zdravotnictvím. Zájem je například o téma paliativní péče a umírání, postavení zdravotních sester nebo o zajímavé osobnosti, které mají k našim tématům co říct.
MEDx Talks má dodat naději, inspiraci a motivaci lidem v těžké životní situaci. Aby se dostal k co nejvíce lidem, jsou záznamy dostupné na www.medxtalks.cz a na YouTube kanále Roche Česká republika.
VERONIKA BAČOVÁ, manažerka digitální komunikace