Již poosmé udělil Nadační fond Neuron ceny nejlepším českým vědcům současnosti. Oceněni byli za celoživotní dílo, ceny Neuron Impuls se však udělovaly také mladým badatelům do 33 a 40 let. Celkem 21 vědců v sedmi kategoriích si rozdělilo několik milionů korun.
Ceny si za několik let vydobyly postavení nejprestižnějšího dotovaného ocenění v Česku, na odměny oceněným přispívá několik českých mecenášů. „Je nám ctí, že můžeme ocenit sedm osobností, které se otiskly do historie světové vědy a staly se vzorem pro mladou generaci, a to nejen výzkumníků, ale nás všech,“ komentovala Monika Vondráková, spoluzakladatelka a předsedkyně správní rady NF Neuron. Za přínos světové vědě si největší české kapacity odnáší 2 miliony korun, mladí vědci dostávali tento ročník finance přímo na svůj konkrétní projekt. Oceněni bývají zpravidla Češi, nezřídka se však rozhodne Nadační fond Neuron podpořit také špičkové zahraniční odborníky působící již delší dobu na českých vědeckých institucích.
Světoví Češi
Unikátem zůstává také oceňování vědců z mnoha různých oborů. Na jednom pódiu tedy například měli možnost vedle sebe stanout informatik Pavel Hubáček a egyptolog Mohamed Megahed. Cenu za celoživotní přínos v oboru lékařství získal zase pětadevadesátiletý Otto Hrodek, zakladatel moderní dětské hematologie v Česku. Při příležitosti cen do Česka zavítali také světově proslulý matematik Vladimír Šverák z Minnesotské univerzity zabývající se matematickou teorií mechaniky kontinua nebo Martin Roček, profesor na státní univerzitě v New Yorku.
O cenách Neuron s laureáty Petrem Cíglerem a Vítězslavem Kalou
Petr Cígler, Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR
laureát ceny Neuron Impuls za chemii v kategorii do 40 let
Neuron Impuls jsem získal na výzkum zobrazování mikroRNA - molekul, které dokáží regulovat při extrémně nízkých koncentracích mnoho procesů v buňkách. Mnohé z nich mají prokazatelnou souvislost s patogenezemi, třeba s rakovinou nebo s virovými infekcemi. Současné metody umožňují stanovit mikroRNA v buňkách velice přesně, ale buňky je třeba většinou zabít. Od ledna 2018 jsme s mým týmem začali pracovat na molekulárním soustrojí, které by signál spuštěný přítomností i jedné jediné molekuly mikroRNA zesílilo tak silně, abychom ji mohli pozorovat v živé buňce. Jako bychom ťukli do domina, které se náhle celé rozzáří. Předpokládám, že touto metodou bude možné detailněji sledovat a díky tomu i lépe pochopit, co se děje v buňkách na úrovni molekul. To může významně upřesnit naše znalosti o biomolekulách potřebné například pro vývoj nových léků a dalších užitečných látek. Druhou oblastí, kde by mohla metoda najít uplatnění, je včasná diagnostika vážných chorob. MikroRNA je jedním z dosud málo používaných markerů chorob a jeho rychlá a vysoce citlivá detekce by mohla posunout možnosti současné klinické analýzy.
Vítězslav Kala, Univerzita Karlova
laureát ceny Neuron Impuls za matematiku v kategorii do 33 let
V rámci mého projektu Neuron Impuls se věnuji polotělesům, což jsou jisté abstraktní matematické objekty, které zatím nejsou úplně prozkoumané, přestože mají řadu důležitých aplikací jak v samotné matematice, tak třeba v kryptografii nebo optimalizaci. Chci odhalit některé aspekty jejich struktury. Optimisticky se dá doufat, že tyto výsledky potom půjde použít v teorii čísel, a sice ke studiu Riemannovy hypotézy. Ta popisuje přesné rozložení prvočísel a je jedním z nejslavnějších nevyřešených problémů v matematice. Projekt ale začal teprve v lednu, takže je zatím příliš brzy na nějaké konkrétní výsledky. Grant od NF Neuron mi umožňuje věnovat se této důležité a zajímavé tématice, s jeho podporou se také chystám během tohoto půl roku vydat do Paříže za profesorem Ericem Leichtnamem, se kterým plánuji na tomto výzkumu spolupracovat.
Ceny Neuron za přínos světové vědě 2017 – laureáti
chemie – prof. Emil Paleček
společenské vědy – prof. František Šmahel
biologie – prof. Josef Svoboda
fyzika – prof. Martin Roček
medicína – prof. Otto Hrodek
computer science – prof. Pavel Pudlák
matematika – prof. Vladimír Šverák
Neuron Impulsy 2017 – laureáti
chemie v kategorii do 40 let – Lukasz Cwiklik a Petr Cígler
chemie v kategorii do 33 let – Maksym Opanasenko
biologie v kategorii do 40 let – Martin Schwarzer
biologie v kategorii do 33 let – Petr Kašpárek
fyzika v kategorii do 40 let – Kamil Olejník
fyzika v kategorii do 33 let – Kateřina Falk
medicína v kategorii do 40 let – Tomáš Koblas
medicína v kategorii do 33 let – Dáša Bohačiaková
společenské vědy v kategorii do 40 let – Mohamed Megahed
společenské vědy v kategorii do 33 let – Martin Lang
computer science v kategorii do 40 let – Viliam Lisý
computer science v kategorii do 33 let – Pavel Hubáček
matematika v kategorii do 40 let – Václav Kučera
matematika v kategorii do 33 let – Vítězslav Kala
Zdroj: NF Neuron